zima w tropikach - Madera 2008

Spis Treści

Wstęp

To był dość niecodzienny wyjazd jak na wyprawę zimową. Temperatury i roślinność silnie kontrastowały z rzeczywistością którą pozostawiłem w Poznaniu - inny świat.

Wyspa

Wyspa jest niewielka 60x20km. Znajduje się 1000km od wybrzeży Portugali do której formalnie należy i 700km od północnego wybrzeża Afryki. To co niesamowite i co odróżnia ją od wysp Kanaryjskich to roślinność. W całości jest porośnięta lasami i trawami, podczas gdy "Kanary" są praktycznie puste. Nazwa "Madeira" po portugalsku oznacza drewno to chyba mówi samo jak niezwykłe to miejsce. Mieszka tu ok 200tys ludzi, większość w stolicy Funchal. (foto)

Miejscowości

Miejscowości znajdują się przede wszystkim wzdłuż wybrzeża. Wyspa jest górzysta stąd osadnictwo wewnątrz było utrudnione. Komunikacja między miejscowościami odbywa się przez sieć dróg które wiją się po zboczach. Jazda samochodem po tym terenie jest przeżyciem i pomimo niewielkich odległości (w poziomie) zajmuje sporo czasu. Tutejsi mieszkańcy utzrymują się z rolnictwa (hoduja winogrona, banany), rybołówstwa i oczywiscie turystyki.(foto)

Roślinność

Bogactwo roślinności jest niezwykłe (storczyki, paprocie, palmy, gaje bananowe, strelicje, dzikie kalie). W tej chwili do wysokości 1000m npm. dominują lasy eukaliptusowe które niestety wyperają pierwotną roślinność i osuszają glebę. Pierwotne drzewa porastające wyspę potrafiły wyłapywać i kondensować parę wodną, w ten sposób do gleby dostarczana była woda. Po odkryciu wyspy rolincy budowali kanały (lavada) które prowadziły wodę z lasów na pola. Wzdłuż tych kanałów prowadzi wiele szlaków turystycznych.

Zwierząt praktycznie się nie spotyka (poza psami i kotami oczywiście). Natomiast jest duże bogactwo ryb z rybą szpadą (l'espada) na czele. (foto)

Wulkan i góry

Madera została ukształtowana przez aktywność wulkaniczną. We wnętrzu wyspy, jak kręgosłup ciągnie się łańcuch górski z najwyższym szczytem - wygasłym wulkanem zwanym Pico Ruivo (1850mnpm). (foto)